News and promotions in your email
Subscribe to our newsletter and stay abreast of all the news and promotions we have for you!
32,70 €Aprox. 1,64 € /un
Raw puff pastry. Ultra-frozen product.
| Weight | 11 kg |
|---|---|
| Peso Bruto |
11 kg |
| Peso por Unidade |
550.0 g |
| Quantidade |
Box 20 un. |
Secure payment with:
Raw puff pastry. Ultra-frozen product.
Puff pastry ideal for making your products. Give wings to your imagination and make your favorite dishes with the help of this ready-to-use puff pastry. Ideal for sweet and savoury dishes. For desserts we suggest making some palmiers, an apple strudel or a delicious strawberry pie. For savory options we suggest a meat roll or tenderloin wrapped with puff pastry, chicken pies, quiches or a cod pie. The hard part is going to be to resist and stay by one option. Spend family moments of discovery and invention in the kitchen.
Quantity: Box 20 UN
Preparation Mode
| DefrostIng Time (min) | 30min |
| Cooking Temperature (ºC) | 200°C |
| Cooking Time (min) | 20min |
Nutiricional composition
| Proteins (g) | 6.6g |
| Total Carbohydrates (g) | 45.7g |
| Of which sugars (g) | 2g |
| Lipids (g) | 35.2g |
| Of which saturated (g) | 16.9g |
| Energy (kcal) | 526kcal |
| Energy (kj) | 2192kJ |
| Sodium (g) | 0.3g |
| Salt (g) | 0.8g |
Allergens
| Fish | May contain |
| Eggs | May contain |
| Gluten | Contains |
| sesame seeds | May contain |
| soy | May contain |
| milk | May contain |
| nuts | May contain |
Health and Wellness
| Vegetarians | Yes |
You must be logged in to post a review.
Subscribe to our newsletter and stay abreast of all the news and promotions we have for you!
No account yet?
Create an Account
Utilizamos Cookies para melhorar a sua experiência de navegação e analisar o tráfego do nosso website. Ao clicar em "Aceitar", está a concordar com o uso de todos os cookies.
Pode fornecer um consentimento mais personalizado nas Configurações de Cookies. Saiba mais sobre os cookies e como os usamos aqui: Política de Cookies.
Configurações de CookiesAceitar| Cookie | Duration | Description |
|---|---|---|
| cookielawinfo-checkbox-analytics | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". | |
| cookielawinfo-checkbox-functional | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". | |
| cookielawinfo-checkbox-necessary | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". | |
| cookielawinfo-checkbox-others | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. | |
| cookielawinfo-checkbox-performance | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". | |
| viewed_cookie_policy | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
| Cookie | Duration | Description |
|---|---|---|
| woodmart_wishlist_count | No description |
Reviews
There are no reviews yet.